Planowanie i projektowanie centrum Self Storage w Polsce – omówienie kluczowych etapów

Z roku na rok rośnie w Polsce popularność rozwiązań z obszaru self storage solutions. To magazyny samoobsługowe, które pozwalają na bezpieczne przechowywanie różnego rodzaju przedmiotów za opłatą. Z powodzeniem znajdziesz je już w największych miastach w Polsce Dowiedz się, na czym polega planowanie oraz projektowanie self storage, a także poznaj kluczowe etapy całego procesu. Wiedza ta pozwoli Ci podjąć świadomą decyzję inwestycyjną w ten rodzaj biznesu.

Czym jest centrum self storage?

Na początku odpowiedzmy sobie w kilku zdaniach, czym właściwie są magazyny samoobsługowe, które z języka angielskiego określane są jako self storage. W dużym skrócie są to dedykowane przestrzenie magazynowe, które udostępniane są klientom za opłatą. Mogą mieć postać budynków z wydzielonymi pomieszczeniami i boksami magazynowymi czy też dedykowanych kontenerów self storage. Zadaniem właściciela takiej przestrzeni jest zapewnienie odpowiednich warunków oraz najwyższego standardu zabezpieczeń towarów, które przechowywane są w centrum.

Kto korzysta z magazynów self storage?

Inwestowanie w self storage to ciekawy pomysł na biznes, który wymaga małego udziału w ramach obsługi oraz może przynosić korzyści finansowe w dłuższej perspektywie. Jest to związane z tym, że w Polsce wzrasta zapotrzebowanie na przestrzenie magazynowe i dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych. Centra self storage charakteryzują się niewielką indywidualną przestrzenią magazynową. W związku z tym najczęściej z ich usług korzystają:

  • mali przedsiębiorcy;
  • przedstawiciele handlowi;
  • firmy logistyczne;
  • osoby borykające się z niedoborem miejsca do składowania przedmiotów (np. brak piwnicy/komórki lokatorskiej w budynku mieszkalnym);
  • osoby przeprowadzające się;
  • osoby nieposiadające prywatnego mieszkania.

Tak naprawdę powodów skorzystania z magazynów samoobsługowych może być wiele. Doskonale sprawdzają się one zarówno w ramach przechowywania krótkoterminowego, jak i długoterminowego. Atutem dla inwestora jest to, że obsługa self storage nie wymaga jego dużego zaangażowania oraz zatrudniania dużej liczby pracowników. Jak sama nazwa wskazuje, są to magazyny samoobsługowe, a rola właściciela centrum sprowadza się do zadbania o bezpieczeństwo składowanych towarów oraz o zapewnienie dostępu do mediów.

Kluczowe etapy projektowania i wykonania centrum self storage

Budowa magazynów samoobsługowych wymaga odpowiedniego przygotowania. Cały proces można podzielić na kilka kluczowych etapów, przy czym każdy z nich powinien zostać zrealizowany z dbałością o najdrobniejsze detale. Wszystko po to, aby zapewnić klientom usługi na najwyższym poziomie i zagwarantować im najwyższe standardy zabezpieczeń. Poniżej kluczowe kroki, których wymaga tworzenie magazynów samoobsługowych, jeżeli mają spełnić swoje zdanie i cieszyć się zainteresowaniem klientów. Analiza rynku pod kątem zapotrzebowania na usługę Czy na tego typu usługi występuje zapotrzebowanie w Twoim regionie lub w regionie planowanej inwestycji? Odpowiedź na to pytanie stanowi podstawę do dalszych rozważań na temat budowy magazynu samoobsługowego. W praktyce oznacza to potrzebę przeprowadzenia analizy rynku. Powinna ona obejmować m.in.:

  • analizę sytuacji konkurencji pod kątem oferowanej przestrzeni magazynowej i cen;
  • ocenę progu wejścia związanego z potrzebą wybudowania lub zakupienia obiektu na centrum oraz jego przystosowania do pełnienia określonej funkcji;
  • analizę potrzeb klientów i wyzwań, z którymi się borykają;
  • analizę słabych i mocnych stron konkurentów;
  • znalezienie obszarów, dzięki którym wyróżnisz się na tle konkurencji.

Po przeprowadzonym badaniu rynku masz jakiekolwiek wątpliwości? Tak naprawdę przed rozpoczęciem każdego biznesu one występują. Jeżeli jednak wyzwania są duże, próg wejścia wysoki, a Ty nie jesteś przekonany do tego typu biznesu, to zrezygnuj. Jeżeli jednak zapotrzebowanie na magazyn self storage w Twojej okolicy występuje, to nie trać czasu i rozpocznij projektowanie niezbędnej infrastruktury. Możesz również porozmawiać z nami, ocenimy szansę na istnienie Twojego centrum self storage w wybranej przez Ciebie okolicy. Znamy się na tym - możesz nam zaufać.

Wybór lokalizacji pod centrum self storage

Po badaniu rynku wiadomo, czy dana lokalizacja przedstawia duży potencjał pod kątem inwestycji w magazyn samoobsługowy, czy jednak lepiej poszukać innego miejsca. Aspekt ten powinien być dobrze przemyślany pod kątem możliwości finansowych inwestora oraz specyfiki lokalnego rynku. Wszystko musi się tu zgadzać. Jeżeli dysponujesz ziemią, to możesz wybudować obiekt magazynowy od podstaw. Alternatywą jest jego zakup lub wynajem, a następnie przystosowanie magazynu do funkcji, które będzie spełniał.

Obecnie na rynku obserwuje się rozwiązania jednopiętrowe/parterowe oraz magazyny wielopiętrowe. Co ciekawe, magazyn może powstać w ramach wyizolowanej części większej nieruchomości, a nie tylko jako całkowicie osobny budynek. Pamiętaj jednak o tym, że dany obiekt musi spełniać określone wymagania związane z prawem budowlanym oraz przepisy regulujące obszar funkcjonowania magazynów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z ekspertem w tym zakresie, np. z firmą doradczą oferującą zabudowę magazynową oraz montaż boksów magazynowych. Skorzystaj z naszego know-how, nasi doradcy są po to, aby rozwiać wszelkie wątpliwości związane z inwestowaniem w rynek self-storage.

Projektowanie magazynów samoobsługowych – jakie aspekty uwzględnić?

Projektowanie magazynów self storage powinno być prowadzone z troską o najdrobniejsze detale. Wymaga to posiadania wiedzy, doświadczenia, znajomości przepisów oraz zrozumienia potrzeb rynku. Jednym z kluczowych aspektów jest właściwy układ pomieszczeń magazynowych. Powinny być one dostępne dla klientów oraz funkcjonalne. Zadaniem projektanta jest stworzenie takiego układu boksów, aby zoptymalizować przestrzeń magazynową każdego z nich. Zwiększa to zainteresowanie centrum self storage i ułatwia budowanie stabilnej pozycji na rynku.

Ponadto budynek powinien powstać w ten sposób, aby zapewnić w nim najwyższe standardy bezpieczeństwa. Dotyczy to m.in. bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz zabezpieczeń przeciwdziałających włamaniom i potencjalnej kradzieży mienia klientów. Ważne jest zaprojektowanie wydajnych wyjść ewakuacyjnych oraz opracowanie planu działania na wypadek wystąpienia zagrożenia. Wszystko po to, aby redukować ewentualne straty. Przy projektowaniu i budowie centrum self storage bierze się pod uwagę nawet takie detale, jak m.in. kierunek otwierania drzwi. Ponadto obiekty wielopiętrowe powinny być wyposażone w windę, która ułatwi transportowanie przedmiotów pomiędzy poziomami.

Budowana self storage krok po kroku

Lokalizacja inwestycji jest już wybrana, a projekt magazynu gotowy do realizacji. Przychodzi więc moment na wybudowanie centrum self storage lub na adaptacje dostępnej nieruchomości do pełnienia nowej funkcji. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby wykorzystywane materiały budowlane i wykończeniowe charakteryzowały sie najwyższą rynkową jakością. Dzięki temu wydłuży się żywotność nieruchomości i zredukuje się konieczność wykonywania prac naprawczych i serwisowych self storage.

Jako inwestor zwróć uwagę na to, aby izolacja termiczna i przeciwwilgociowa pomieszczeń magazynowych była wykonana z materiałów o dobrych właściwościach. Dzięki temu zredukujesz ryzyko występowania pleśni i grzybów wewnątrz pomieszczeń, co może prowadzić do strat finansowych po stronie klienta przechowującego w magazynie towary. Ponadto posadzki w ciągach komunikacyjnych i w boksach powinny być wykonane z materiału odpornego na intensywną eksploatację, który pozwoli na przemieszczanie się po nim wózków transportowych z obciążeniem.

Oczywiście ze względu na specyfikę eksploatacji magazynów self storage, powinny być one wyposażone w dobrej jakości wentylację oraz instalację klimatyzacyjną. Wpływa to nie tylko na komfort użytkowania obiektu, ale również na bezpieczeństwo przechowywanych w nim towarów. To kilka kluczowych aspektów, które warto wziąć pod uwagę przy budowie centrum self storage w ramach budynku murowanego, a nie gotowych rozwiązań kontenerowych.

Jako producent magazynów self storage dokładamy wszelkich starań, aby proponowane przez nas rozwiązania technologiczne spełniały najwyższe rynkowe standardy. Dzięki temu budujemy pozycję lidera w tym zakresie i współpracujemy z najbardziej wymagającymi klientami.

Nie zapomnij o zabezpieczeniach

Oczywiście jako inwestor nie możesz zapomnieć o zabezpieczeniach. Magazyn self storage powinien być wyposażony w szereg systemów alarmowych, które zabezpieczą mienie klientów przed kradzieżą. Jakość i rodzaj zabezpieczeń to jeden z czynników, które wpływają na renomę danego centrum oraz zainteresowanie jego usługami. Do podstawowych zabezpieczeń stosowanych przy magazynach samoobsługowych należą:

  • umieszczenie centrum self storage na zamkniętej posesji z ograniczonym dostępem;
  • ograniczony dostęp do obiektu;
  • wyposażenie obiektu w system alarmowy przeciwpożarowy oraz czujniki informujące o zalaniu;
  • montaż systemu monitoringu;
  • montaż systemu alarmowego przeciwwłamaniowego;
  • korzystanie z usług agencji ochrony;
  • wyposażenie każdego pomieszczenia magazynowego w zamek z indywidualnym dostępem dla osoby najmującej powierzchnię.

Poszczególne centra self storage różnią się poziomem gwarantowanej ochrony oraz liczbą stosowanych zabezpieczeń. W związku z tym warto dokładnie się z tym zapoznać przed wyborem miejsca składowania swoich przedmiotów lub też przed podjęciem decyzji o inwestycji w magazyn samoobsługowy.

Budować we własnym zakresie czy skorzystać z pomocy ekspertów?

Inwestycję w centrum self storage możesz poprowadzić od A do Z we własnym zakresie lub zdecydować się na skorzystanie z usług zewnętrznej firmy. Z doświadczenia wiemy, że ten drugi wybór ma swoje uzasadnienie ekonomiczne. Choć jako inwestor ponosisz koszt związany ze świadczeniem usług przez podmiot zewnętrzny, to jednak oszczędzasz w ten sposób czas oraz minimalizujesz ryzyko ewentualnych błędów. Ponadto skraca się cały proces projektowania i budowy magazynu samoobsługowego. Zaufany partner przejmie cały proces na swoje barki i dostarczy Ci rozwiązanie zgodnie z przyjętą specyfikacją techniczną. Nastąpi to bardzo sprawnie, dzięki czemu jeszcze szybciej zaczniesz generować przychody z prowadzonego centrum self storage. Bez dwóch zdań skorzystanie z pomocy ekspertów to sprawdzony wybór świadomych inwestorów, którzy nie mają czasu lub doświadczenia, aby zajmować się tym we własnym zakresie.

Kluczowe korzyści związane z inwestycją w centrum self storage

Wciąż borykamy się z brakami przestrzeni magazynowej. Problem ten dotyka zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorców. To sprawia, że centra self storage cieszą się dużym zainteresowaniem klientów i nadal występuje spore zapotrzebowanie na tego typu obiekty. Obecnie znajdziemy je już nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych miejscowościach oraz na obszarach znajdujących się blisko głównych ciągów komunikacyjnych łączących duże miasta.

Kluczowe korzyści związane z inwestycją w centrum self storage to przede wszystkim:

  • rosnący popyt na tego typu usługi;
  • specyfika usług uniezależnia je od wahań w gospodarce;
  • relatywnie niski wkład własny w inwestycję;
  • biznes niemal bezobsługowy;
  • wysoki stopień automatyzacji procesów w ramach centrum self storage;
  • szybki zwrot z inwestycji.

Oczywiście projektowanie i wykonanie magazynu samoobsługowego należy przeprowadzić z głową, aby zapewnić sobie biznes o stabilnych fundamentach. Centrum slef storage może stanowić główną działalność przedsiębiorcy lub być elementem dywersyfikacji portfela świadczonych usług.

self storage installers

 

(+48) 668 174 381 info@steelart.com.pl

Nasi partnerzy

Go4Web
Jesteśmy członkiem Europejskiej Federacji FEDESSA

Steel Art Sp. z o.o.
Miedziana 15a, 40-321 Katowice
tel: (+48) 668 174 381
e-mail: info@steelart.com.pl

Steel Art Contractor S.L. 2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone Projekt & Realizacja Go4web.pl
Back to Top